نهالستان پارس،مهندس زردادینهالستان پارس/خرید نهال,فروش نهال
فروشگاه نهال میوه،نهالستان،نهالفروشی
کشت بادام دیم بازدید : 4,829

کشت بادام دیم

شیوه کشت کلشی دیم بادام

در این شیوه ابتدا زمین مورد نظر برای کاشت بادام را تا عمق 30-25 سانتی متری به صورت کامل شخم می زنیم .شخم زمین باید در اواخر شهریور و قبل از شروع باراندگی ها باشد .از آنجاییکه در این گونه شخم ها کلوخه تشکیل می شود پس از شخم زدن باید زمین ماله کشی شود تا کلوخه ها درشت خرد شوند البته اینکار نباید به حدی باشد که کلوخه ها بیش از حد ریز شده و مستعد شسته شدن توسط بارانهای بهاری شوند .پس از آماده کردن زمین اقدام به کشت دانه بادام می کنیم .در شیوه کشت دیم بهتر است به جای کاشت نهال بادام ، بذر بادام را کاشت .

همزمان با آماده کردن زمین، کاه و کلش را به نحوی در زمین قرار می دهیم که باد نتواند آن را پراکنده کند و از طرفی هم باید هوا به راحتی در آن نفوذ کند . برای این کار می توانیم پس از برداشت محصول گندم کاه آن را جمع آوری کرده و برای جلوگیری از پراکنده شدن توسط باد چند قطعه سنگ بر روی آن بگذاریم .این اقدام برای این است که کلش ها در طی زمستان به میزان لازم آب جذب کرده و مقداری پوسیده شوند . پس از این مرحله تا بهار لازم نیست اقدامی انجام شود . در بهار سال بعد در اواخر اردیبهشت هنگامی که باران های بهاری قطع می شوند اقدام به کلش گذاری در اطراف نهال های جوان می کنیم .در سالهای بعد تنها کاری که باید انجام دهیم این است که مقداری کلش در اواخر اردیبهشت به اطراف نهال اضافه کنیم .

مزایا :

  • کلش اطراف نهال مانند ضربه گیر عمل کرده و مانع از کوبیده شدن زمین توسط بارانهای شدید در بهار می شود.

  • در زمینهای شیب دار بهتر می تواند آب باران را جهت نفوذ در خاک اطراف نهال بادام هدایت نمود .

  • در اواخر بهار و تابستان همانند عایق عمل کرده و از تبخیر آب موجود در روزنه های خاک جلوگیری می کند .

  • در زمستان مانع از یخ زدن قسمت طوقه گیاه  بادام می شود .

  • آب مورد نیاز گیاه تامین شده و افت رشد نخواهیم داشت .

  • گیاه در سال پنجم به بار می نشیند که با کشت آبی رقابت می کند .

  • پس از باردهی درخت، محصول از کیفت بالایی برخوردار است .

  • در اواخر تابستان و اوایل پاییز این نهال ها دیرتر برگ خود را از دست می دهند .

مقایسه کشت دیم کلشی با کشت آبی

مقایسه بین نهال بادام در سال سوم کاشت که هر دو در یک زمین و در یک زمان کاشته شده و هر دو به میزان مشابهی کود دریافت کرده اند .در عکس سمت چپ نهالی مشاهده می شود که به صورت آبی کاشته شده است .همانطور که مشاهده می کنید در مهرماه اکثر برگهای خود را از دست داده است در صورتی که در عکس سمت راست که در همان تاریخ گرفته شده است نهالی مشاهده می شود که به شیوه دیم کلشی کاشته است . همانطور که می بینید نهال تمامی برگهای خود را حفط کرده و همچنان به رشد خود ادامه می دهد .

نتیجه گیری

نتایج این تحقیق نشان می دهد شیوه کشت دیم کلشی بادام می تواند با شیوه کشت آبی رقابت کند و از طرفی هم درختان زودتر به باردهی می رسند ، این شیوه را می توان برای تمام مناطقی که پراکنش باران نامناسب می باشد اجرا نمود .

با توجه به اینکه بسیاری از زمینهای روستایی به علت شیب زیاد قابلیت کشت غلات را ندارند می توان از کشت بادام به این شیوه استفاده نمود .

اطلاعات در مورد قیمت نهال درختان دیم

نهال فروشی پارس


------------------------------------

کلوب فیس بوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *