نهالستان پارس،مهندس زردادینهالستان پارس/خرید نهال,فروش نهال
فروشگاه نهال میوه،نهالستان،نهالفروشی
احداث باغ گردو بازدید : 560

نیازهای اقلیمی و خاک درخت گردو

در احداث باغ گردو  اقلیم و ریزاقلیم از اهميت خاصي برخوردار است. رقم مورد نظر بايد سازگار با آب و هواي منطقه و اثرات ریز اقلیم نظير يخبندان زود رس و يا دير رس، سرماي زمستانه، درجه حرارت تابستان باشد. در صورت يكسان بودن عوامل ديگر، آب و هواي مناسب توليد كننده را در موقعيت اقتصادي سودمندى قرار می دهد. درختان گردو به دمای 20- در زمستان و +38 در تابستان متحمل هستند و در دماهای بیشتر از این محدوده به درجات مختلف بسته به شدت دما آسیب خواهند دید. طول فصل رشد می بایست بین 7-6 ماه باشد. نیاز سرمایی درختان گردو بین 1000 تا 1800 ساعت دمای 7-0 درجه  از اواخر آذر ماه لغایت اسفند ماه تامین گردد.

احداث باغ گردو

احداث باغ گردو

بارندگی و رطوبت

 در اواخر فصل بهار و تابستان موجب افزایش شیوع بیماری بلایت گردو می­شود ولی ارقامی که برگها را دیرتر ظاهر می­کنند معمولاً از آلودگی مصون می­مانند. در شرایط آب و هوایی بسیار خشک، احتمال دارد که درختان رشد مطلوبی داشته باشند ولی میوه­ها به خوبی پر نمی­شوند. اگر رطوبت نسبی هوا پایین باشد میوه­های گردو دچار سوختگی پوست (بلایت) می­گردد.

 دسترسی به آب

يكي ديگر از عوامل سرنوشت ساز در كارآئي و عملكرد نهائي باغ دسترسي به آب كافي با كيفيت مطلوب است. درختان گردو در طول حيات خود، هر ساله وارد مراحل مختلفي از رشدونمو شامل جوانه زني، گلدهي و تشكيل ميوه، رشد رويشي، گل انگيزي و تشكيل جوانه هاي گل، رشد و نمو ميوه و جنين (مغز) میشوند و طی این مدت به 10.000 مترمکعب آب در هکتار نیاز دارند که البته با استفاده از روشهای نوین آبیاری تا نصف این مقدار  آب هم می توان باغ را مدیریت نمود.  هر نوع غفلت در آبياري منجر به كاهش شديد عملكرد و رشد رويشي سال جاري و حتي سال آينده خواهد شد. اثرات كمبود آب بسته به مرحله رشد و نمو متفاوت است با اين حال، حساسترين پارامترهاي دخيل در كميت و كيفيت محصول يعني تشكيل جوانه هاي گل و تكامل مغز در تير و مرداد ماه اتفاق می افتد به طوريكه كمبود آب در طول اين دو ماه منجر به توقف رشد، كاهش وزن و افزايش چروكيدگي و سياه شدن مغز و حتي كاهش باردهي سال آينده( كاهش تشكيل جوانه هاي بارده) می شود.

دمای مطلوب

درجه حرارت بالاتر از 38 درجه روی پوست میوه­ی گردو سوختگی ایجاد و کیفیت مغز را کاهش می­دهد و موجب پوکی آن می­شود. چنانچه آفتاب سوختگی پوست در اثر گرما بعداً اتفاق افتد قسمتی از مغز چروکیده و رنگ آن تیره­تر میشود و به پوست می­چسبد که گاهی به آن گردو­ی کال گویند. ولی پوکی میوه مربوط به گرمای اول فصل است که بدون بروز علایم سوختگی پوست اتفاق می­افتد. گردو در طول تابستان و زمستان نسبت به سرما و گرمای بیش از حد حساس است. در طول دوره­ی خواب زمستانه، گردو می­تواند سرمای 11- درجه را بدون خسارت جدی تحمل کند ولی پس از شروع رشد، سرمای 2- تا 3- درجه موجب از بین رفتن برگها، شاخه­ها و گلها شده و در نتیجه محصول کاهش می­یابد.

گردوچندلر

سرمازدگی و یخبندان

اگر چه درختان گردو در طول فصل زمستان نسبتاً مقاوم هستند ولي در برخی ارقام رشد در بهار خيلي زود آغاز می گردد و بوسيله يخبندان ملايم اول بهار صدمه می بينند. بخصوص که در حال حاضر بدلیل مخاطرات محیطی ناشی از تغییرات اقلیمی از قبیل کاهش برف در زمستان و گرم شدن زمستانها  این روند تشدید شده است. در طول چند سال اخير، صدمه ناشي از يخبندان دير رس بهاره در بسیاری از مناطق ایران سبب از بین رفتن کل محصول گردو شده است. در سرمازدگی (11- درجه سانتی گراد)  سال 1393 که در 11 فروردین ماه بوقوع پیوست بسیاری از اندام های حیاتی گردو از قبیل شاتون و سرشاخه ها که محل تشکیل میوه هستند به کلی از بین رفتند. در اغلب نقاط ایران به جز مناطق بسیار مرتفع و عرض های جغرافیایی بالا  از نظر طول فصل رشد مشكلي وجود ندارد، ولي درجه حرارت و شدت نور در طول فصل رشد با اشكـالاتي روبرو است.شدت نور زياد و درجه حرارت بالای تابستان ( تير و مرداد) كه مصادف با بحران كم آبي و حداكثر تبخير و تعرق است می تواند ظرفيت فتوسنتزي باغ را با مسدود كردن روزنه ها پايين بياورد. درجه حرارت بالا توأم با استرس كم آبي درطول فصل رشد باعث چروكيده شدن وسياه شدن مغز گردوها گردیده و منجر به تسريع رسيدن مغز نسبت به پوست سبز میشود، كه در تعيين زمان برداشت و كيفيت محصول اثرات منفي بر جاي میگذارد.

پوشش برفی، شیب های رو به شمال، مجاورت به دريا و  مناطع مرتفع در عرض های پایین عواملی هستند که از نوسانات دما در زمستان و اوايل بهار  جلوگیری می کنند. يك چنين ويژگي محلي میتواند منجر به تاخیر باز شدن جوانه ها و رشد و نمو کند در اول بهار گردد. در گردو زمان شكوفائي گلها بسته به رقم و منطقه از اواسط اسفند تا اوایل اردیبهشت می باشد. شكوفائي درختان گردو در برخی مواقع به علت ضعف ناشي از استرس هاي كم آبي وكمبود مواد غذايي خصوصاً روي باشد.اين وضعيت اگر چه ممكن است جوانه هاي گل درحال شكوفايي را از خطر يخبندان ديررس بهاره درامان بدارد، ولي اگر اوج گلدهی با درجه حرارت هاي بالا مواجه گرددبه علت كاهش طول عمرتخمك ومخصوصاً دانه گرده طول گرده افشاني موثر محدود میشود. حساسيت گلهاي ماده گردو به علت برهنه بودن و سطح زياد كلاله و دانه هاي گرده به علت سبكي و كوچكي و مكانيسم جابجائي(باد)نسبت به تغييرات درجه حرارت در مقايسه با ساير درختان ميوه  با گلهاي كامل بسيار زياد است.

گردو

گردو

خاک

در تعيين تناسب يك قطعه زمين مفروض براي احداث باغ گردو، مهمترين خواص فيزيكي كه بايستي در نظر گرفته شوند، عمق و بافت خاك است. سيستم ريشه دواني درخت گردو به قدري وسيع و گسترده است كه عمق نفوذ برخي از ریشه ها به  سه متر و حتي بيشتر نيز می رسد. به همين منظور، درختان گردو در خاكهاي عميق و غير مطبق(يكنواخت) تا 2 متر با بافت لوم متوسط به نحو مطلوب به عمل می آید. بنابراين هر نوع محدوديت فيزيكي يا شيميايي كه مانع از ريشه دواني گردو بشود به طور مستقيم رشد و اندازه درخت را كاهش میدهد و به عنوان يك قاعده كلي می بايست از كشت درختان گردو، در خاكهاي كم عمق و شني سبک اجتناب شود. در چنين خاكهايي به علت حجم محدود خاك نه تنها مقدار مواد غذايي در اختيار درخت در حداقل است، بلكه به سبب ظرفيت محدود نگهداري آب، در مواقع گرم تابستان استرس  ناشي از كم آبي می تواند منجر به توقف رشد و حتي مرگ درختان بشود. در ايالت كاليفرنيا، معمولاً بهترين باغات گردو در مناطقي هستند كه در آن خاك  های دره ای، عميق و آبرفتی وجود دارد، ساير خاكهاي ازجمله خاكهاي جوان، كم عمق، سيلگاهي، لايه لايه و شني يا رسي براي درختكاري گردو مناسب نمی باشند. با توجه به مشاهدات بنظر می رسد حداقل عمق خاک زراعی باید 2/1 متر باشد.

نقشه احداث باغ گردو –

دانلود رایگان طرح توجیهی احداث باغ گردو –

درخت گردو

درخت گردو

نهالستان پارس

نهالستان پارس

 

نهال فروشی پارس


------------------------------------

کلوب فیس بوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *