نهالستان پارس،مهندس زردادینهالستان پارس/خرید نهال,فروش نهال
فروشگاه نهال میوه،نهالستان،نهالفروشی
آفات و بیماری درخت گیلاس بازدید : 98

 آشنایی با آفات و بیماریهای درختان گیلاس 

1-1-مگس گیلاس Rhagoletis cersi : این آفت از آفات درجه اول گیلاس است و در اغلب مناطق میوه خیز وجود دارد و خسارت آن گاهی تا 70% محصول می رسد این حشره با تخم گذاری روی میوه های گیلاس و سپس تغذیه لاروهای آن از گوشت میوه باعث کرمو شدن و نامرغوبی آن می شوند لاروها پس از رسیدن میوه از آن خارج شده و در خاک شفیره می شوند و زمستان را به همین صورت در خاک می گذرانند، زمان پیدایش حشره کامل از اواخر اردیبهشت تا اوایل خرداد ماه و مصادف با زمانی است که میوه های ارقام دیررس کاملاً تشکیل شده و تا اندازه ای رشد کرده است. حشرات کامل 5-6 روز بعد از جفتگیری شروع به تخم ریزی می نمایند و لاروها به تدریج ظاهر شده و شروع به تغذیه از گوشت میوه می نمایند.

روشهای مبارزه غیر شیمیایی :1. جمع آوری بقایای گیاهی و میوه های آلوده قبل از خروج لارو و رفتن داخل خاک

بیماری درخت گیلاس2.شخم و یخاب زمستانه

3. استفاده از کارتهای رنگی چسبنده (زرد رنگ) به همراه فرمون مگس گیلاس و تله های طعمه ای و… مبارزه شیمیایی:با توجه به تراکم آفت و با استفاده از روشهای پیش آگاهی و تعیین زمان دقیق مبارزه و فاصله تا برداشت میتوان از سمومی نظیر دیپتریکس، دیازینون ،مالاتیون یا زولون به نسبت مشخص استفاده نمود.

2-1-سرخرطومی گیلاس Rhynchites auratus : حشره کامل سوسک کوچکی به رنگ قرمز طلایی و در مقابل نور مایل به سبز فلزی است. این آفت زمستان را به صورت لارو در عمق 5-10 سانتیمتری خاک به سر میبرد . حشره کامل از اوایل بهار همزمان با تشکیل شکوفه های درختان گیلاس ظاهر شده و پس از مختصری تغذیه از برگ و جوانه ها و میوه های جوان جفت گیری کرده و ماده ها پس از تشکیل میوه روی آن تخم ریزی می کنند . خسارت عمده این آفت مربوط به نحوه تخم ریزی آن می باشد به این ترتیب که ماده ها با خرطوم خود قدری گوشت میوه را خورده و سوراخی تا سطح هسته ایجاد می کنند سپس با تخم ریز خود روی دانه یک تخم می گذارد و روی آن را با ماده تیره رنگی می پوشاند .دوره فعالیت حشره کامل طولانی بو.ده و حتی تا زمان برداشت محصول می توان انها را مشاهده کرد ، تخم ها 7 تا 10 روز بعد باز شده و لاروها بیرون می آید و وارد هسته شده و از مغز هسته تغذیه می کنند. و پس از تکمیل دوره لاروی از میوه خارج شده و وارد خاک می شوند.

نهال گیلاس تک دانه مشهد

نهال گیلاس تک دانه مشهد

روش مبارزه : مبارزه غیر شیمیایی

:1. شخم و یخاب زمستانه

2. جمع آوری و انهدام حشره کامل مبارزه شیمیایی : پس از ریزش 80% از گلها سم پاشی با یکی از سموم فسفره نفوذی نظیر امولسیون دیزینون به نسبت 5/1 در هزار از سایر آفات باغات گیلاس شته سیاه گیلاس ، کرم سفید ریشه ،سوسک چوبخوار یازده نقطه ای ،سوسک پوست خوار درختان میوه و پروانه های مینوز برگ را می توان نام برد.

2.بیماریهای درختان گیلاس

:از بیماریهای مهم درختان گیلاس می توان به شانکر باکتریایی ، لکه برگی گیلاس ،لکه غربالی ، پوسیدگیهای ریشه و طوقه و… اشاره کرد 1-2 شانکر باکتریایی درختان گیلاس :حساسیت به شانکر باکتریایی در درختان تحت استرس نسبت به درختان سالم بیشتر است ،طول دوره سرما و آب و هوای مرطوب و یخبندان در ایجاد و شیوع بیماری نقش دارد. علایم این بیماری به سن درخت ،رقم میزبان، نوع منبع آلودگی و شرایط محیطی بستگی دارد. مهمترین مشخصه بیماری در گیلاس تولید شانکر همراه با ترشح صمغ است ولی در بعضی موارد علایم دیگری نظیر بلاست گل، مرگ جوانه ها ی در حال خواب ، لکه برگی های نکروزه و ایجاد تاول روی میوه نیز دیده می شود.

روشهای مدیریت بیماری :هر چند کنترل کامل این بیماری با هیچ روشی به دست نیامده است ، ولی عملیات زراعی مناسب و اعمال روشهای کنترلی در پایین نگه داشتن میزان وشدت آلودگی نقش مهمی دارند.

1. انتخاب زمان مناسب هرس در زمستان و پاییز آلودگی را تشدید می کند ،اگر هرس در اواخر بهار یا اواخر تابستان صورت گیرد آلودگی کمتر خواهد بود.

2. انتخاب پایه مناسب و مقاوم به بیماری

3.کشت در خاک مناسب : کاشت در خاک های اسیدی ،شنی و خاکهای با زهکشی ضعیف انجام نگیرد. و همچنین در مکانی که قبلاً این بیماری مشاهده شده است

بیماری درخت گیلاس

بیماری درخت گیلاس

4. انهدام علفهای هرز

5.استفاده از قلمه سالم برای تکثیر کنترل شیمیایی: کاربرد باکتری کش ها جهت کنترل اثر قابل توجهی نداشته و سم پاشی با ترکیبات مسی مانند بردو تنها درختان را از آلودگی محافظت کرده و پس از ظهور شانکرها کارایی ندارد. سوزاندن شانکرها به ترتیبی که شعله به مدت 5-10 ثانیه روی شانکرها و بویژه حاشیه آنها گرفته می شود این روش را از اوایل تا اواسط بهار انجام داده و در صورت نیاز 2-3 هفته بعد می توان تکرار کرد.

شیره درخت گیلاس –

سمپاشی درختان گیلاس و آلبالو –

بهترین کود برای درخت گیلاس –

علت زرد شدن برگ درخت گیلاس –

بیماری تنه درخت گیلاس –

احداث باغ گیلاس

احداث باغ گیلاس

نهال فروشی پارس


------------------------------------

کلوب فیس بوک توئیتر گوگل پلاس فیس نما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *